Top Navigation

Staff List

N Christou L Swaine FHu
Mr N. Christou, Headteacher Ms L. Swaine, Associate Headteacher Mrs F. Hurst, Associate Deputy Headteacher
G Roberts S White
Mr G. Roberts, Associate Deputy Headteacher Mr S. White, Associate Deputy Headteacher

Assistant Headteachers

MISS L. COFFILL
Head of Year 8/Safeguarding Lead

MRS J. CONNICK
Head of Sixth Form/Deputy Safeguarding Lead/EBS Alumni Association

MR J. DAVID
Head of Social Sciences/Student Leadership

MR C. DRUGAN
Head of PLC, PSHEE and Careers

MRS J. FOLEY
Director of Lower School (Years 7 and 8), including school admission

MR C. GILLITT
Lead Teacher Coach/Promotion of Outstanding Learning

MR M. GOMEZ
Head of Mathematics/Behaviour Strategies & On-call System

MR A. IORDANOU
Head of Year 7/KS4 Options

MR I. JENKINS
Head of Technology/EBS Brand

MR C. PATSALIS
Head of Year 9/Examinations

MRS M. RIBEKOW-EVANS
Head of Year 10/Restorative Justice

MR E. RICHMAN
Head of Humanities/Promoting Learning through Technology

MR H. SECKLEMAN
Head of English and Drama/Communications

Heads Of Year

MR A. IORDANOU
Year 7

MISS L. COFFILL
Year 8

MR C. PATSALIS
Year 9

MRS M. RIBEKOW-EVANS
Year 10

MR H. RICKETTS
Year 11

MRS J. CONNICK
Sixth Form; Years 12 and 13

Lead Teacher Coach

MR C. GILLITT

Leader of Provision for more able Students

MRS M. HASSAN

Faculty of Computing

Head of Faculty – MRS M. DURAKU

Computing
MRS J. CHRISTOU
MR R. FITZGERALD
MR J. WARR

Faculty of English

Head of Faculty – MR H. SECKLEMAN

English
MRS S. COLANGELO-LILLIS
MRS N. FOWKES-GAJAN
MR M. HARRIS
MR A. IORDANOU
MRS S. KARAKIN
MISS M. PARFITT
MR C. PARSONS
MISS X. PIERI
MRS M. RIBEKOW-EVANS
MS S. SOMERVILLE

Faculty of Expressive Arts

Head of Faculty – MRS K. EUSTACE

Physical Education
MR D. SMITH
MR G. CARRINGTON
MISS L. COFFILL
MRS C. HAMMOND
MR J. LANGLEY
MISS C. MANZI
MR B. PITTS
MR H. RICKETTS
MR G. ROBERTS

Art
MR F. GLANCY
MRS A. GRANSBY HUSAIN
MISS L. RAYMOND
MR J. WILLIAMS

Music
MRS K. EUSTACE
MR E. MARRIOTT

Drama
MR K. MESSIOS
MS L. CARNEGIE
MRS C. YOUNG

Faculty of Humanities

Head of Faculty – MR E. RICHMAN

Geography
MR A. MACDONALD
MRS J. FOLEY
MRS F. HURST
MR D. VINCENT

History
MISS C. JOHNS
MISS E. CHRISTIE
MR A. FELSENSTEIN
MR E. RICHMAN

Religious Education
MS J. IDREES
MISS B. PASTERNY
MISS M. ROBB

Faculty of Mathematics

Head of Faculty – MR M. GOMEZ

Mathematics
MRS S. BRENNAN
MS S. CODOBACCUS
MR P. COOPER
MRS N. DURRANT
MR T. HARRISON
MISS A. HARVEY
MRS M. HASSAN
MS H. RAZI
MRS K. VELOUNIAS
MR S. WHITE
MISS M. ZAMAN

Faculty of Modern Foreign Languages

Head of Faculty – MR J. GIFFEN

French
MS V. GUENOLE
MRS C. DILLON
MRS. F. SHAH

German
MISS J. WOLF
MR J. GIFFEN
MR P. HEALY

Spanish
MRS E. PIAZZA 
MISS Y. BERGER
MRS M. NIEVES TIVNANN

Faculty of Science

Head of Faculty – MR S. OWEN

Science
MR R. ALVARES
MR C. FORDAH
MR C. GILLITT
MR K. GOHIL
MISS Z. HUSSAIN
MR R. INNES
MR J. P. JONES
MRS D. KINGSTON
MR V. NAKRANI
MR C. PATSALIS
MISS S. SMITH

Faculty of Social Science

Head of Faculty – MR J. DAVID

Government and Politics
MR J. DAVID
MR D. VINCENT

Sociology
MR J. DAVID
MRS J. CONNICK

Psychology
MISS A. CARVILL
MS T. PEYNADO

Health and Social Care
MS S. DIREK

Business
MRS B. SMITH-APPOLLIS
MS J. DOTTIN
MRS R. SCHRAMM

Economics
MR O. OLOJO (Economics & Maths)

Faculty of Technology

Head of Faculty – MR I. JENKINS

Technology
MRS J. BUDDEN
MRS C. CHANDLER
MISS E. CONNOR
MR C. DRUGAN
MISS C. GODDARD
MS C. JOSEPH
MR A. POLYVIOU
MRS C. RONCARATI
MS M. SOCRATOUS
MRS K. SPENCER
MR C. ZANE

Faculty of Additional Educational Needs

Head of Faculty – MR N. ALEXANDER-PASSE

Learning Support Teachers
MS A. BIRCH
MRS A. IRISH
MRS J. STEELE

Learning Support Assistants
MRS K. ANAYIOTOU
MS D. BAILEY
MRS A. BRADY
MRS L. BRAGOLI
MRS L. FALCO
MRS P. GENTLE
MRS E. HONE
MR D. JENKINS
MS M. LALOVIC
MRS F. OXLEY
MRS C. PASCARELLA
MRS L. SEAGER
MRS S. TAKHAR JONES
MS E. TZOULIOU

House Leaders

MR S. SWEENEY – Chama House
MR T. HARRISON – Keller House
MR J. LANGLEY – Murray House
MS M. ROBB – Tutu House

Safeguarding Team

MRS J. CHRISTOU
MISS L. COFFILL
MRS J. CONNICK
MR C. DRUGAN
MRS J. FOLEY
MR S. WHITE
MR N. ALEXANDER-PASSE

MS SUSIE MCDONALD – Safeguarding Governor

Careers

Careers
MRS E. BETTS

Director of Person Centred and Community Education
MR C. DRUGAN

Support Staff

EMA Co-ordinator
MS N. WEATHERLEY

CMIS Manager
MR J. SMITH

Examinations Officer
MRS B. SALEH

Administrative Assistant
MRS S. MONAHAN

Cover Manager
MR J. O’DRISCOLL

Deputy Head of Year 11/ Learning Mentor
MRS J. NORTON

Pastoral Officer/ Counselling Manager
MS R. VIRIDES

Personal Development Centre Manager
MR M. FRY

Personal Development Officer
MS A. CHAPMAN

Attendance Officer
MS T. MULSHAW

Learning and Communications Support Officer
MISS N. BAIN

School Games Organiser
MISS V. PENDER

Head of ICT Services
MR M. CLEOVOULOU

Network Manager
MR J. WATSON

School Technician
MRS J. ZOURDANI

Bursar
MRS S. WATERS

Finance Officer
MRS S. DONALD

Administrative Finance Assistant
MRS S. HUGHES

Headteacher’s PA
MRS C. FURNEAUX

Office Manager
MRS M. DE MARIA

Receptionist/Administrative Assistant
MRS M. BLUNSUM

Administrative Assistant
MRS S. ROBINSON

Senior Leadership Team Assistant
and Clerk to the Governing Body
MRS R. BRYANT

Sixth Form Study Supervisor
MS L. MILES

Student Welfare Officer
MRS K. RAWAL

Technicians

Science
MRS S. PATEL – Senior Laboratory Technician
MRS T. KOTHARI
MR T. TURNER
MRS M. AMBIHAIPAHAN

Technology
MRS H. KENNEDY – Senior Technician
MR D. BOAST
MR M. CHANDLER
MR B. PANKHANIA
MRS C. REDSHAW
MR S. SADLER

Librarians
MRS A. COBB
MRS A. GRIFFITHS

Library Resources Officer
MRS P. SHAH

Catering Staff

Chef Manager
MRS C. CHRISTODOULOU

Deputy Chef Manager
TBC

Cook Supervisors
MRS A. BRENNAN
MRS S. NEWBURY

Catering Assistants

MRS H. AYAZZY-SHAMLOO
MS M. BRANDAO
MRS B. MOFFAT
MRS H. OGUNDELE
MISS N. POKUAA
MRS E. SWATOWSKI
MRS M. TAYLOR

Premises Staff

Premises Manager
MR S. SWEENEY

Premises Assistant
MR A. HUGALL

Premises Assistant
MR R. PICHELSKI

Premises and Technical Assistant
MR K. NEAVES